На ред е исполнување на условите | Теми на денот | DW | 10.11.2005
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Теми на денот

На ред е исполнување на условите

Препораката од ЕК од Брисел за кандидатски статус на Македонија и отвора нови перспективи,но претстои напорна работа

Брисел очекува резултати

Брисел очекува резултати

Препораката Македонија да стане земја кандидат за ЕУ,што вчера во Брисел ја соопшти еврокомесарот за проширување Оли Рен,не значи само напредок кон евроинтеграциите,туку и сигнал дека на земјата допрва и претстои долг и тежок пат,доколку сака да се избори за почеток на преговорите за членство.Сега е задача на политичките сили во земјата да ги зајакнат напорите и и докрај да ја спроведат европската агенда,се огласи прв високиот европретставник за надворешна политика Хавиер Солана.Тој во писменото соопштение нагласува дека е задоволен што ЕК и покрај ригорозниот пристап оценила дека напредокот што го постигнала Македонија е доволен за да се препорача за кандидатски статус.

И македонскиот амбасадор во Брисел задолжен за односите со ЕУ,Сашо Стефков,за Дојче Веле коментира дека позитивноот мислење на Македонија и отвора нови перспективи.

Граѓаните можеби нем ада почувствуваат драстични разлики,на пример не се споменува визно олеснување,но напредок се очекува на економски план:

„Тоа е јасен сигнал,тоа е сигналот кој означува дека таа земја се приближила и дека секако во догледен рок ќе биде членка на ЕУ.Сега веќе инвеститорите можат целосно да веруваат дека ние ќе станеме членка.Тој е елемент е многу битен и секако ќе влијае на интересот на потенцијалните инвеститори и другите заинтересирани за тргување.“

Македонија,тврди Стефков,сега ќе има поголем пристап до европските финансиски фондови,тука треба да игра мудро и да ги исполни сите услови што од неа се бараат.А вчера еврокомесарот Рен тоа јасно го соопшти:Земјата мора да се справи со слабостите во државната администрација,да покаже дека може да спроведе фер избори,да се избори со корупцијата и да ја имплементира европската легислатива.

Сепак,низата забелешки што Комисијата внимателно ги сумирала на 140 страници пишан материјал не го спречија Рен да ја нарече Македонија успешна европска приказна:

„Пред четири години,во 2001 година,Македонија беше на работ на цивилна војна.Денес,во 2005 година,таа сериозно чука на европските порти.Ги сумиравме позитивните и негативните аспекти и дојдовме до заклучок да препорачаме кандидатски статус на Македонија,но треба да се подвлече дека процесот на преговорите ќе биде отворен тогаш кога земјата ќе ги достигне критериумите за членство“,изјави Рен.

Реклама