На повидок штрајк на машиновозачите | Вести | DW | 06.08.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

На повидок штрајк на машиновозачите

*

Во тарифниот конфликт со Германската железница на повидок е штрајк. Синдикатот на машиновозачите денеска ќе го објави резултатот од гласањето, и ако се потврдат прогнозите и членството во голем број гласа за штрајк тогаш уште во среда ќе има големи задоцнувања на возовите. Синдикатот имено бара зголемување на платите на машиновозачите за 31 процент. Раководството на Германски железнци го одбива ова барање.