На повидок крај на штрајкот во Франција | Вести | DW | 23.11.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

На повидок крај на штрајкот во Франција

По девет дена се чини дека штрајкот во француската железница се ближи кон крајот.На 42 од 45 собири на вработените тие гласале за прекин на штрајкот.Денеска ќе сообраќајат шест од десет метроа во главниот град,прогнизираат од синдикатот на париските вработени во железницата.Тие ја прекинаа работата поради плановите на владата да ги укине нивните привилегии при пензионирањето.Претставниците на синдикатите,на претпријатијата и на владата изразија задоволство одтекот на преговорите.