На Мурси ќе му се суди во ноември | Свет | DW | 09.10.2013
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Свет

На Мурси ќе му се суди во ноември

Четири месеци по соборувањето од власт, армијата во Египет ќе го извади поранешниот претседател Мохамед Мурси пред суд. Во Каиро денеска е соопштено дека процесот ќе почне на 4 ноември.

Мохамед Мурси треба да одговара заедно со уште неколкумина обвинети за насилството против демонстрантите пред Претседателската палата на 5 декември 2012 година. Тогаш илјадници противници на Муслиманското братство, од чии редови доаѓа експретседателот, демонстрираа против Уставот донесен од исламистите. Притоа беа убиени петмина демонстранти, а имаше и повеќе повредени. Обвинението сега гласи - поттикнување на убиство.

Мурси беше симнат од власт од страна на армијата на 3 јули 2013 година, по само една година на власт. Него го држат на непозната локација. Муслиманските браќа постојано протестираат барајќи враќање на Мурси на функцијата, а при демонстрациите постојано доаѓа до насилство.

Во меѓувреме, шефот на египетската армија, министер за одбрана и вицепремиер, Абделфатах ал-Сиси веќе не исклучува можност да се кандидира за претседателската функција. На прашањето на новинарот на весникот „Ал-Масри Ал-Јоум“ дали ќе се кандидира, тој избегна директен одговор.

„Сметам дека не е вистински момент за поставување вакво прашањe, со оглед на тоа што нашата земја треба да излезе на крај со многу предизвици и опасности“, рече тој.