На лидерската средба во Скопје постигнат напредок | Вести | DW | 27.06.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

На лидерската средба во Скопје постигнат напредок

*

Лидерите на власта и опозицијата на денешната средба во Скопје ги доближија ставовите околу законот за јавно обвинителство. Постигнат е е напредок за голем број прашања – соопштија премиерот Никола Груевски и лидерот на опозициската СДСМ Радмила Шакеринска . За една до две неразјаснети прашања како и за изборот на членовите на Републичкиот судски совет за што не се разговарало денеска , ќе биде одржана нова лидерска средба во недела. Ова беше трет лидрски состанок по минатонеделната средба кога беше постигнат начелен договор за деблокирање на процесот на реформи во правосудството .