На Галичица се уште гори | Вести | DW | 26.08.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

На Галичица се уште гори

*

Пожарот што изби во македонскиот национален парк Галичица се уште не е изгаснат, а ноќеска добил на интензитет кон југоисточниот дел на планината, соопшти денеска Кризниот штаб. За сега нема опасност за околните села Велгошти, Велестово и Рамне, но чадот веќе се чуствува и во Охрид. Кризниот штаб вели дека има информации оти пожарот е подметнат, најверојатно од дрвокрадци. Пожарникарите се надеваат дека во текот на денот ќе го стават под контрола огнот кој се протега на линија од седум километри.