На аукција три дијаманти тешки милиони евра | Панорама | DW | 15.05.2018
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Панорама

На аукција три дијаманти тешки милиони евра

Аукциската куќа Сотби денеска организира аукција на посебно блексави и вредни дијаманти

Посебно убав е сивосиниот дијамант „Синиот Фарнезе“ од 6,16 карати, кој ѝ припаѓал на шпанската принцеза Елизабета Фарнезе (1692-1766). 

Даниела Маскети, специјалист за накит во Сотби, објаснува:

„Таа била жена на шпанскиот крал Филип Петти. Во тоа време државата сакала да ѝ даде подарок за свадбата.“

По нејзината смрт накитот е пренесен на други и се шетал низ многу кралски куќи од Франција до Италија. Кој сака да го поседува „Синиот Фарнезе“ ќе мора да плати од 2,9 до 4,2 милиони евра.

Гледај видео 00:59

„Синиот Фарнезе“ и другарите

Двата бели дијаманти кои денеска ќе бидат исто така на аукција се со вкупна вредност од околу 12,5 милиони евра. Тие се вбројуваат меѓу најголемите и најчистите од својот вид, а имаат над 50 карати.

Аудио и видео прилози на оваа тема

Реклама