1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW

Најретките ресурси на планетата

31 јули 2019

На 29 јули човештвото ги потроши сите расположиви ресурси на Земјата како вода, почва и чист воздух за 2019 година. Кои се најретките ресурси кои секоја година се повеќе се тенчат?

https://p.dw.com/p/3N4KY
Symbolbild | Klimawandel | Dürre | Indien
Фотографија: picture-alliance/Zumapress

Вода, почва, фосилни горива, јаглен... Ресурсите на планетата забрзано се трошат, а веќе во следната деценија некои од нив и комплетно ќе исчезнат. На 29 јули годинава, човештвото веќе ги потроши ресурсите за годинава. 
Кои се најретките ресурси и како да се зачуваат? 
Погледнете во нашата фото-галерија: