Најмладите негуватели - деца се грижат за болниот татко | Сите содржини | DW | 22.06.2022

Посети ја новата страница на DW

Погледнете ја бета-верзијата на dw.com. Сѐ уште не сме готови! Вашето мислење може да ни помогне да ја направиме подобра!

  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Сите содржини

Најмладите негуватели - деца се грижат за болниот татко

Ронан има 11 години и со својот помал брат Китон помага во негата на својот татко. Тој е заболен од дегенеративната болест амиотрофична латерална склероза (АЛС), поради која ја загубил способноста да зборува и да се движи. Во статистиката ги нема, но милиони деца во САД се домашни негуватели.

Прочитај го и ова