Најмалку 80 загинати во Ирак во текот на вчерашниот ден | Вести | DW | 27.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Најмалку 80 загинати во Ирак во текот на вчерашниот ден

*

Во двеон напад во една шиитска населба во ирачкиот главен град загинаа најмалку 28 лица . Според податоците од властите во Багдад, една ракета од типот качуша погодила една куќа во населбата додека во истовреме во близина експлодирала автомобил-бомба . Повеќе од 100 лица се повредени во нападите. Во цел Ирак во текот на вчерашниот ден во напади загинале речиси 80 лица .