Најмалку 200 мртви во авионската несреќа во Бразил | Вести | DW | 18.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Најмалку 200 мртви во авионската несреќа во Бразил

*

Најмалку 200 лица ги загубија животите во авионската несреќа во Сао Паоло. Авион од типот Ербас А 320 утринава по неуспешниот обид за слетување удри во една бензиска станица во непосредна близина на аеродромот. Никој од 176 патници и членови на екипажот не ја преживеал несреќата. Спасувачките екипи засега извлекле тела на 50 загинати. Сеуште се нејасни причините за несреќата, која е една од најголемите во историјата на Бразил.