Најмалку еден Германец загина при несреќата на Пукет | Вести | DW | 17.09.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Најмалку еден Германец загина при несреќата на Пукет

*

По авионската несреќа на тајландскиот остров Пукет, пронајдени се двете црни кутии. Во меѓувреме, според авиокомпанијата се зголеми и бројот на жртвите на 90 лица. Меѓу загинатите, покрај големиот број странци се и двајцата пилоти. Министерството за надвореши работи во Берлин објави дека меѓу загинатите е најмалку еден Германец. Авионот со 130 патници се урна вчера на аероромот во Пукет каде имаше невреме со дожд и силен ветер, при слетувањето се лизна од патеката и се подели на два дела, по што изби пожар.