Најдолгиот зиплајн на светот | Панорама | DW | 01.02.2018
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Панорама

Најдолгиот зиплајн на светот

Зиплајнот на највисоката планина во Обединетите Арапски Емирати, Џабел Џес, влезе во Гинисовата книга на рекорди.

Трагачи по возбуди подгответе се: отворен е најдолгиот зиплајн на светот „Џабел Џес Флајт“. Долг е околу 2,8 километри и влезе во Гинисовата книга на рекорди.

Зиплајнот на планината Џабел Џес во Обединетите Американски Емирати се градеше 4 месеци. Максималната брзина на движење на зиплајнот е 150 километри на час. Дневно зиплајнот може да превезе околу 200 луѓе.

Гледај видео 01:05

Најдолгиот зиплајн на светот

Аудио и видео прилози на оваа тема

Реклама