1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW
Fahrräder in Kopenhagen, Dänemark
Фотографија: CC/Negu
Патување

Највелосипедски градови во Европа

Елизабет Јорк фон Вартенбург
10 јули 2019

Копенхаген, Амстердам, Антверпен... Многу метрополи во Европа трошат милиони евра за да се обезбеди поголема заштита на животната средина. Кој е најуспешен?

https://www.dw.com/mk/%D0%BD%D0%B0%D1%98%D0%B2%D0%B5%D0%BB%D0%BE%D1%81%D0%B8%D0%BF%D0%B5%D0%B4%D1%81%D0%BA%D0%B8-%D0%B3%D1%80%D0%B0%D0%B4%D0%BE%D0%B2%D0%B8-%D0%B2%D0%BE-%D0%B5%D0%B2%D1%80%D0%BE%D0%BF%D0%B0/a-49536864

Тие имаат многу велосипедски патеки, сообраќаен систем прилагоден на велосипедистите, безброј паркинг места за велосипеди, па дури и вело-лифтови. Ова се најдобрите европски градови за велосипедисти:


  

Прескокни го блокот Тема на денот

Тема на денот

Димитар Ковачевски македонското Собрание

Огнени кочии

Mazedonien Ljupco Popovski
Љупчо Поповски
Прескокни го блокот Повеќе теми

Повеќе теми

Врати се на почетната страница