Најавен самит меѓу Северна и Јужна Кореја | Вести | DW | 08.08.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Најавен самит меѓу Северна и Јужна Кореја

*

Првпат по седум години Јужна и Северна Кореја ќе оддржат самит на кој треба да се разговара за мировниот процес на поделениот корејски полуостров. Како што е соопштено од претседателскиот кабинет во Сеул, јужнокојрескито претседател Ро Му Хјун на крајот на август ќе замине за Пјонгјанг на разговори со северно корејскиот диктатор Ким Јонг Ил. Од средбата се очекува подобрување на односите меѓу двете земји. Официјално Северна и Јужна Кореја се уште се наоѓаат во војна состојба. По корејската војна во 1953 година договорено е само положување на оружјето.