Најавени протести против Г8 | Вести | DW | 02.06.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Најавени протести против Г8

За денеска .неколку дена пред самитот на Г8 во Хајлигендам противниците на глобализацијата најавија протести против политиката на најбогатите индустриски држави во светот.На големите демонстрации во Росток се очекуваат повеќе десетици илјади учесници.Во акција на спречување на инциденти ќе бидат околу 13 илјади полицајци.