Нафтата достигна рекордни 90 долари за барел | Вести | DW | 19.10.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Нафтата достигна рекордни 90 долари за барел

*

Цената на нафтата на светските берзи за првпат го надмина психолошкиот праг од 90 долари за барел, јавуват агенциите. Лесната сурова нафта која стасува за доставување во текот на ноември синоќа достигна 90,02 долари на електронското тргување на њујоршката берза, пред да се врати на цена од околу 80,60 долари.