НАТО подготвен за сите предизвици на Косово | Вести | DW | 14.06.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

НАТО подготвен за сите предизвици на Косово

*

КФОР е подготвен да одговори на сите предизвици на Косово –порача денеска во Брисел , генералниот секретар на НАТО , Јаап де Хооп Шефер . Според Шефер , Алијансата го подржува планот на специјалниот пратеник на ОН , Марти Ахтисари за идниот статус на Косово и верува дека тој процес ќе доведе до најдобри можности за мирна и просперитетна иднина на Косово и на регионот .

НАТО и натаму е подготвен да ја одигра својата улога при спроведувањето на решението за статусот на Косово – истакна Шефер кој присуствуваше на состанокот на министрите за одбрана на Алијансата во Брисел.