НАТО апелира за воздржаност на Турција | Вести | DW | 17.10.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

НАТО апелира за воздржаност на Турција

*

Генералниот секретар на НАТО Јаап де Хооп Шефер апелираше до Турција во борбата против курдската сепаратистичка организација ПКК да покаже воздржаност . Причина за ваквиот апел е за денеска најавената одлука на парламентот во Анкара со која на владата ќе и дозволи да одлучува дали и кога ќе интервенира во Северен Ирак. Ваквата резолуција би важела една година.

Припадниците на курдската работничка партија во изминатите недели токму од северн Ирак напаѓаа цели во Турција.

Ирачката влада предупреди од ваквата акција и ја повика Турција проблемот да го реши преку преговори.