НАТО-Авганистан | Вести | DW | 31.05.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

НАТО-Авганистан

Седум војници на НАТО загинаа во уривање на воен хеликоптер на југот на Авганистан. Станува збор за хеликоптер на американските сили во составот на силите ИСАФ, кои изминативе денови водат жестоки борби со талибанските бунтовници во покраината Хелманд. Командата на НАТО не исјклучува можност дека леталото било урнато од страна на талибанците кои претходно соопштија дека во нападот загинале 35 лица.