НАТО – Авганистан | Вести | DW | 30.04.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

НАТО – Авганистан

Војниците на НАТО и на авганистанската армија почнаа нова офанзива против Талибанците на југот на Авганистан. Офанзивата е дел од пред два месеци почнатата операција „Ахил„. Со новата офанзива треба да се зајакне контролата на владата на Хамид Карзаи во провинцијата Хелманд, која е еден од најголемите региони во Авганистан каде што се произведува опиум.