Натамошни апсења во Бурма | Вести | DW | 14.10.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Натамошни апсења во Бурма

*

Воената хунта во Бурма продолжува со апсења. Според наводи од претставници на опозицијата, уапсени биле четворица истакнати дисиденти кои ја предводеле побуната против воената влада во 1988-ма година. Се проценува дека по брутално задушените септемвриски демонстрации досега се уапсени околу 2 илјади лица.

Хунтата организира сопствени демонстрации со учество на околу 50 илајди луѓе на еден стадион во главниот град Рнагун во знак на солидарност со воениот режим, а против будистичките калуѓери кои ги предводеа септемвриските мирни протести.