Наскоро средба Олмерт Абас? | Вести | DW | 21.06.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Наскоро средба Олмерт Абас?

*

Египетскиот претседател Хосни Мубарак го покани шефот на палестинската држава Махмуд Абас на самит со Израел и Јордан. Средбата меѓу Мубарак, Абас, израелскиот премиер Олмерт и јорданскиот крал Абдула треба да се случи следнава недела. На неа ќе се разговара и за обнова на блискоисточниот мировен процес. Во меѓувреме појасот на Газа,кој е под контрола на Хамас, драматично се влошува хуманитарната состојба, а пред се недостигаат храна и лекови. Израел дозволи влез на стотина палестински бегалци од појасот на Газа преку граничниот премин Ерез и ги пренесе во Египет.