Насилни демонстрации во Будимпешта | Вести | DW | 23.10.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Насилни демонстрации во Будимпешта

*

Стотици десно радикали се судрија со полицијата за време на протестите во унгарскиот главен град Будимпешта. Според властите, демонстрантите скандирале со антисемитистички пароли и фрлале со молотови коктели. Полицијата морала да употреби солзавец и водени топови при нивното растерување. Во акцијата се повредени повеќе лица. Повод за демонстрациите беше годишнината од унгарското народно востаните од 23 октомври 1956 година.