Напредуваат преговорите околу севернокорејската атомска програма | Вести | DW | 01.10.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Напредуваат преговорите околу севернокорејската атомска програма

*

Преговорите за завршување на атомската програма на Северна Кореја напредуваат. По четиридневни разговори во Пекинг, претставниците на страните вклучени во преговорите постигнаа согласност за заедничка завршна декларација. Содржината на декларацијата треба да биде објавена за два дена. Северна Кореја веќе даде ветување дека ќе ги запре атомските постројки во февруари, но треба да биде договорена прецизната процедура како тоа ќе се случува.