Напната ситуација во Пакистан | Вести | DW | 05.11.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Напната ситуација во Пакистан

*

Најмалку 1500 лица се уапсени во демонстрациите во Пакистан против воведувањето вонредна состојба во земјата од страна на претседателот Первез Мушараф. Полицијата употреби сила и солзавец за да ги растера демонстрантите во Карачи и неколку други градови во земјата. Во Лахоре демонстрираа правници, кои се забарикадираа во зградата на судот. При разбивањето на протестите уапсени се повеќе од 100-тина лица а се јавува и за повеќе повредени. Поради напнатата ситуацијата САД ги откажаа редовните билатерални разговори околу воената соработка со Пакистан. Вашингтон и Лондон го повика пакистанскиот претседател Первез Мушараф што е можно побрзо да го врати уставниот поредок во земјата и да се држи до терминот за избори во Јануари. Пакистанските власти во меѓувреме властите ги демантираа гласините дека армијата го држела Мушараф во домашен притвор.