Напната ситуација во Лахоре | Вести | DW | 13.11.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Напната ситуација во Лахоре

*

Лидерот на опозицијата во Пакистан Бензир Буто го повика претседателот Первез Мушараф да поднесе оставка на функцијата. Буто зборуваше во телефонско интервју од градот Лахоре, каде властите ја држат во седумдневен домашен притвор заради како што велат нејзина безбедност. Таа инаку требаше да го предводи за денеска најавениот марш на опозицијата од Лахоре до Исламабад. Ова е прв пат Буто јавно да побара оставка од Мушараф. Властите во последните 24 часови уапсиле 1500 приврзеници на опозицијата.