Напад врз хуманитарен конвој во Авганистан | Вести | DW | 08.04.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Напад врз хуманитарен конвој во Авганистан

Повеќе од седум лица загинаа во ракетен напад на Талибанците врз хуманитарен конвој во југозападниот дел на Авганистан. Други детали за нападот не се соопштени. Во оваа земја само минатата година загинаа најмалку 4000 лица. Авганистанскиот претседател Хамид Карзаи изјави дека пред два дена разговарал со лидерите на Талибанците за да им се стави крај на насилствата во земјата.