Напад врз мировници во Либан | Вести | DW | 25.06.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Напад врз мировници во Либан

*

Во бомбашкиот напад врз мировните сили на ОН во Либан според последните инфопрмации загинале шест војници припадници на шпанскиот контингент. Нападот бил извршен врз патрола на сините шлемови во јужниот град Маршајун. Министерството за одбрана во Мадрид ги обвини палестинските милитанти дека стојат зад нападот. Претходно палестинската екстремистичка група Фатах ал Ислам, блиска на Ал Каеда се закани со напади врз припадниците на УНИФИЛ