Напад врз ИСАФ, настрадаа деца | Вести | DW | 15.06.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Напад врз ИСАФ, настрадаа деца

*

При напад против припадници на заштитните трупи ИСАФ во провинцијата Урузган во Авганистан настрадаа пет деца, кои си играле на работ на улицата кога атентаторот со возило влетал во конвој на ИСАФ и ја предизикал експлозијата. Двајца од војниците се ранети.

Во борби во провинцијата Хелмонд, според наводи од коалиционите трупи предводени од САД, се убиени најмалку 24 талибански борци.