Напад во Самара | Вести | DW | 13.06.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Напад во Самара

*

Во ирачкиот град Самара е извршен напад врз една шиитска џамија. Според наводи на полицијата, бунтовниците поставиле експлозив по две минариња на џамијата. На истата џамија, во февруари 2006 година, во бомбашки напад, и‘ беше уништена златната купола. Одговорноста за делото ја презедоа сунитски екстремисти кои имаат врска со Ал Каеда.