Напад во Багдад-10 загинати | Вести | DW | 19.08.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Напад во Багдад-10 загинати

*

Во напад со гранати во предградие во северниот дел на ирачкиот главен град Багдад денеска загинаа најмалку 10 лица а околу 20 се повредени . Портпарол на ирачките безбедносни сили , дека бунтовниците истрелале минофрлачки гранати врз предградието Обаиди главно населено со Шиити. Според податоците на министерството за внатрешни работи во времето кога се случил нападот во непосредна близина се одвивала вооружена престрелка меѓу американските сили и шиитските борци.