Нападот врз рускиот автобус – терористички акт | Вести | DW | 31.10.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Нападот врз рускиот автобус – терористички акт

*

Руското обвинителство, нападот со бомба врз автобус, во кој загинаа осум лица, го оквалификува како терористички чин. Во меѓувреме бројот повредени на повредените се зголеми на 50 лица, меѓу кои има и многу случајни минувачи. Експлозијата се случи во индустрискиот град Тољати, кој е на 1000 киломтери југозападно од Москва. Сеуште не се познати причините за нападот.