Нападот во Анкара, дело на курдските сепаратисти? | Вести | DW | 23.05.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Нападот во Анкара, дело на курдските сепаратисти?

Турската полицијата се сомнева дека зад вчерашниот бомбашки напад во главниот град Анкара во кој загинаа 6 лица стојат курдските сепаратисти. На тоа укажува истрагата на нападот во кој бил употребен пластичен експлозив. Покрај загинатите во експлозијата што се случи на една автобуска станица пред еден трговски центар беа повредени уште најмалку 100 лица.