Напади во Ирак | Вести | DW | 17.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Напади во Ирак

*

Најмалку четири лица загинаа, а петмина се повредени во експлозија на автомобил бомба пред амбасадата на Иран во Багдад. Полицијата го потврди нападиот кој бил изведен пред дипломатскиот објект кој се наоѓа надвор од таканаречената Зелена зона во Багдад. Агенциите јавуваат и за убиство на 29 жители на едно село во северниот дел на земјата, кои биле застрелани од непознати униформирани лица.