Наместо песочни- плажи од микропластика | Панорама | DW | 09.08.2019
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Панорама

Наместо песочни- плажи од микропластика

Шведските научници во западниот дел на земјата открија плажи кои наместо од песок се состојат од микропластика. Повеќе од доволна причина за еколошка тревога...

Брегот на островот Гоше потсетува на песочна плажа, но всушност тој е покриен со милиони честички микропластика. Ова се должи на фабричките протекувања во областа Стенунгсунд. Пластичните гранули можат да се најдат во фјордовите и на плажите во архипелагот.  Во Стенунгсунд се наоѓа центарот на петрохемиската индустрија во Шведска. Таму се произведува околу 5% од полиетиленот кој го користат Европејците.

Гледај видео 01:05

Загрижувачко откритие на шведските научници

„Важно е да се разбере дека не можеме едноставно само да преминеме од пластика на некој друг материјал, затоа што тогаш во иднина ќе ги имаме истите проблеми. Треба да ги промениме принципите на нашата потрошувачка“, објаснува Тереза Карлсон, учесничка во истражувањето.

DW.COM

Аудио и видео прилози на оваа тема

Реклама