Налози за апсење за Дарфур | Вести | DW | 02.05.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Налози за апсење за Дарфур

Меѓународниот кривичен суд во Ден Хаг соопшти денеска дека за прват издал налог за апсење лица поради геноцидот во јужносуданската провинција Дарфур.Издаден е налог за приведување на Ахмед Харун,судански државен секретар за хуманитарни активности,кој порано бил одговорен за Дарфур како министер,се вели во соопштението од судот. Пред судот треба да се најде и Али Кошеиб,лидер на исламистичките милиции Џанџавид.Истрагата била вршена под тешки околности,зашто не била водена во Дарфур.Во овоуј регион од 2003 година се убиени повеќе од 200 илјади луѓе,а а околу 2,5 милиони се раселени во судирите меѓу црните бунтовници од една и владините сили и арапските парамилиции од друга страна.