Над 35 загинати во експлозијата во Кабул | Вести | DW | 17.06.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Над 35 загинати во експлозијата во Кабул

*

Најмалку 35 полицајци и цивили згинаа во експлозија на бомба во во центарот на главниот авганистански град Кабул. Бомбата била подметната во автобус кој превезувал полициски службеници. Ова е најсмртоносен напад од падот на талибанскиот режим. Во Кабул од денеска меѓународната полициската мисија официјално треба да ја преземе ЕУ.