Над сто загинати во Ирак по серијата напади | Вести | DW | 30.03.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Над сто загинати во Ирак по серијата напади

Билансот на загинати по вчерашната серија бомбашки напади во Ирак, е над сто загинати. Најголем дел од жртвите се цивили. Само во атентатот на пазар во шиитски кварт на Багдад загинаа 67 лица.

Ирачкиот премиер Нури Ал Малики апелираше до бунтовниците да се воздржат од напади и Ирачаните да соработуваат со безбедносните сили за да се спречи „насилството да излезе од контрола“.