Надминување на недоразбирањата | Теми на денот | DW | 23.02.2005
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Теми на денот

Надминување на недоразбирањата

"За да имаме добри односи со Европа, за нас е важно да имаме добри релации и со Германија. Ова партнерство е значајно за мојата земја и за мене и благодарен сум што сум тука и што имаме шанса да го обновиме трансатланското сојузништво и шанса да разговараме за значајни прашања"

default

вака американскиот претседател Џорџ Буш кој денеска е во осумчасовна посета на Германија, во Мајнц на заедничката прес конференција со неговиот домакин канцеларот Герхард Шредер најави дека недоразбирањата од минатото се надминати, дека секирите се закопани и дека на повикопк е период на заедништво и блиска соработка. Америианскиот перетседател Буш утринава точно во 9,45 пристигна на аердоромнот на воената база во Франкфурт на Мајна, а потоа се упати до локацијата на неговиот престој замокот во стариот град на Мајнц каде беше пречекан со сите државнички почести, но едновремено и со протести на неколку илјади противници на војната во Ирак и застапници за спаување на климата. Овие прашања практично беа и дел од агендата на надворешно политички теми на час и половина долгиот разговор меѓу канцеларот Герхард Шредер и американскиот престедател Џорџ Буш, на кој присуствуваа само шефовите на дипломатиите на двете земји: Кондолиза Рајс и Јошkа Фишер.

По протоколарното поздравување на прес конференцијата канцеларот Шредер истакна дека е направен своевиден напредок во однос на заштитата на климата, иако САД не е потписник на Кјото протоколот. Соработката ќе се продлабочи и прошири на технолошко ниво.

"Не сакаме да таиме дека во минатото имаше различни проценки. Но тоа е минато! Во заеднички интерес е Ирак да биде стабилен и демократски. Германија дава свој придонес" истакна канцеларот во однос на случувањата во таа земја дополнувајки дека Германија е ангажирана околу обуката на полицајците и воените сили во Обединетите Арапски Емирати.Околу обновбата, Шредер ја подвлече подготвеноста за натамошна соработка - Германија стои на располагање да помогнеме околу обновата на демокартските институциите, на министерствата, доколку новата ирачка влада тоа го сака.

На агендата на разговорите мегу Шредер и Буш беше и Блискиот Исток за кој канцеларот го истакна придонесот кој го даваат САД и посебно администрацијата на претседателот Буш, но и жешкиот "костен" Иран за кој претседателот Буш јасно и гласно иостакна:

"Иран не смее да има нуклеарни оружје во името на сигиурноста и мирот во светот. Тие не смеат да имаат нуклеарно оружје и тоа е заедничка цел на Германија, Франција, Велика Британија и САД.

"Сите опции се на маса и дипломатијата е само почеток .Иран не е Ирак дополни Буш, додедека канцеларот Герхард Шредер ја потврди определбата спорот да се реши по доипломатски пат.

По прес конференцијата претседателот Буш, со сопругата Лора и целата американска делегација присуствуваа на ручекот што канцеларот го организираше во негова чест, а на кој беа уште осумдесетина претставници на германската политиката. Претседателот на САД лично се сретна и шефицата на Христијанско демократската унија Ангела Меркел, а официјално со канцеларот ќе се збогува во 16 часот. На неговиот пат до аеродормот ќе важат истите безбедносни мерки како и утринава - комплетно блокирање на небото над Франкфурт и евентуален целосен прекин на сообракајот на автопатите, доколку претседателот Буш не одлучи до пистата да пристигне со хелихоптер.

Реклама