Надал победик на Френч Опен | Вести | DW | 11.06.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Надал победик на Френч Опен

*

Тенисерот Рафаел Надал е победник на годинешниот Френч Опен. Шпанецот во финалето во Парис во четири сета го победи првиот на светската ранг листа Роџер Федерер од Швајцарија.

Во формула еден пилотот на Мекларен Мерцедес Луис Хамилтон е побединк на големата награда на Канада. На второ место се пласираше Германецот Ник Хајдфелд со БМВ, а трет беше Австриецот Алексадар Вурц со Вилијамс Тојота. Сенка врз трката фрли тешката несреќа на пилотот на БМВ Роберт Кубица од Полска.