Мушараф предлага избори во Пакситан на 8 јануари | Вести | DW | 19.11.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Мушараф предлага избори во Пакситан на 8 јануари

*

Претседателот на Пакистан Первез Мушараф предлага парламентарни избори во земјата да се одржат на 8 јануари. Сегашната вонредна состојба ќе помогне да се гарантира неопходната безбедност за време на изборниот процес, рече Мушараф неколку часови по средбата со американскиот државен подсекретар Џон Негорпонте. Мушараф воведе вонредна сотојба на 3 ноември.