Мушараф избегна атентат | Теми на денот | DW | 25.12.2003
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Теми на денот

Мушараф избегна атентат

Пакистанскиот претседател Первез Мушараф според официјални информации за малку избегнал атентат во градот Равалпинди.Конвојот возила на претседателот поминал само кратко пред експлозијата на камион-бомба и притоа загинале најмалку седум лица.Според информациите од полицијата се работи за самоубиствен атентат.Ова е веќе втор напад врз Мушараф во рок од две недели.Пакистанскиот претседател вчера најави откажување од врховната команда на воените сили кон крајот на идната година.По внатрешнополитичките борби со исламската опозиција тој е подготвен и на натамошни отстапки.
Реклама