Мушараф - борба против тероризмот | Вести | DW | 13.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Мушараф - борба против тероризмот

*

Претседателот на Пакистан Первез Мушарав во телевизиско обраќање најави борба против тероризмот во неговата земја. Покрај останатите мерки треба да биде зголемен бројот на безбедносните сили на границата со Авганистан, од каде навлегуваат радикални Талибанци во земјата. По последните напади на радикални исламисти во пограничниот град Хангу, градот е под опсада. Мушараф ги повика водачите на коранските училишта во Пакистан да проповедаат умереност.