Мун за изјавите на Буш за климата | Вести | DW | 02.06.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Мун за изјавите на Буш за климата

Генералниот секретар на ОН Бан Ки Мун го поздрави предлогот на америакнскиот претседател Џорџ Буш за самит за климата на 15-те држави со најголемо количество штетни гасови.Иницијативата покажува дека Буш ја согледал нужноста за делување против промената на климата,изајви Бан Ки Мун во Њујорк.Германската влада воздржано реагираше на прелдогот на Буш,а европретставникот Хавиер Солана очекува дека на самитот на Г8 ќе дојде до пробив на темата заштита на климата.