Мрачни пораки на Трамп во предвечерието на Денот на независноста | Свет | DW | 04.07.2020
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Свет

Мрачни пораки на Трамп во предвечерието на Денот на независноста

Американскиот претседател Доналд Трамп на почетокот на одбележувањето на Денот на независноста ги нападна демонстрантите против расизмот. Корона-кризата тој не ја спомена ниту со збор.

Америка во борба на култури - сценариото коешто претседателот Доналд Трамп го исцрта на подножјето на Маунт Рашмор е мрачно: „Нашата нација во моментов е сведок на бесчувствителна кампања со цел да се избрише нашата историја, да се наклеветат нашите херои, да се избришат нашите вредности и да се индоктринираат нашите деца.“

Разбеснети толпи се обидуваат да ги урнат статуите на основачите на земјата и да предизвикаат бран на насилство во градовите, рече Трамп. Но, овој споменик нема никогаш да биде осквернавен, овие херои нема никогаш да бидат унаказени, нагласи Трамп пред споменикот на четворицата претседатели - Вашингтон, Џеферсон, Рузвелт и Линколн во Јужна Дакота.

Аплауз од приврзаниците

Околу 7500 приврзаници ги поздравија бучно со одобрување неговите зборови, многумина носеа црвени Трамп-капи.

Тоа што во речиси сите сојузни држави на САД забрзано се зголемува бројот на новоинфицирани со коронавирус, на Маунт Рашмор не беше спомнато ниту со збор. На телевизиските снимки се гледа дека само малкумина носат заштитини маски. Нема да има барање за дистанца, најави уште претходно гувернерката Кристи Ноем.

Длабоката криза во која се наоѓа Америка поради корона-кризата не беше вредна за спомнување од страна на Претседателот во предвечерието на Денот на независноста. Наместо тоа, тој ги остри приврзаниците за борба против левичарска револуција, левичарски фашизам, кој наводно бара апсолутна потчинетост.

USA Keystone I Donald Trump am Mount Rushmore National Memorial (Reuters/T. Brenner)

Приврзаниците на Трамп го следеа неговиот говор без маски и дистанца

„Овој напад мора да престане“

„Овој напад врз прекрасната слобода мора да биде запрен и ќе биде запрен“, вети Трамп. Претседателот со тоа очигледно алудира на протестите кои почнаа на крајот на мај, по насилната смрт на Афроамериканецот Џорџ Флојд предизвикана од страна на полицаец белец.

Оттогаш во САД интензивно се дискутира за полициското насилство и расизмот. Во повеќе сојузни држави беа урнати статуи на историски личности кои се поврзуваат со расизам. Американските демократи сакаат да се остранат спорните статуи од Конгресот. Се бара и преименување на некои воени бази кои потсетуваат на лидерите на Конфедерацијата во американската граѓанска војна.Трамп се спротивставувана сето тоа. Огромните глави-статуи на претседателите Џорџ Вашингтон, Томас Џеферсон, Теодор Рузвелт и Абрахам Линколн, веројатно им даваат соодветна рамка на неговите пораки испратени од Маунт Рашмор.

Реклама