МПЦ се противи на притисоците од запад | Македонија | DW | 17.12.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Македонија

МПЦ се противи на притисоците од запад

Македонската православна црква реагира на предлозите и притисоците од запад врз македонските политичари за промена на уставното име на Македонија.

default

Последните дипломатски притисоци упатени од Брисел до македонскиот премиер Никола Груевски и кон Македонија ја загрижуваат јавноста.

Притисоците за промената на уставнотот име на Македонија кои доаѓаат од одделни десничарски партии од Европа, за митрополитот Тимотеј, не се ништо ново и непознато. Според Тимотеј на некаква евентуална промена жестоко би реагирала МПЦ и народот.

Поврзана содржина