МПЦ прославува 40 години автокефалност | Вести | DW | 15.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

МПЦ прославува 40 години автокефалност

*

Македонската православна црква синоќа во катедралниот храм на охридските архиепископи Света Софија ја оддржа централна манифестција по повод 40 годишниот јубилеј од афтокефалноста на црквата. Поглаварот на МПЦ во својот горов ја истакна улогата на црквата во изминатите четири децении. На манифестацијата учествуваа претсавници од Исламската верска заедница и каточичката црква како и државно владиниот врв на Македонија.