МПЦ прослави 40 години автокефалност | Вести | DW | 15.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

МПЦ прослави 40 години автокефалност

*

„Ќе издржиме на патот што сме го избрале и кога тогаш Македонската православна црква ќе биде призната од другите православни цркви„, изјави за медиумите поглаварот на Македонската православна црква Господин Госпиден Стефан, по светата православна литургија што се одржа претпладнето во црквата Света Софија во Охрид. Македонската православна црква синоќа ја одржа централната манифестација по повод 40 -годишниот јубилеј од нејзината афтокефалност.