МПЦ одбележува 40 години автокефалност | Теми на денот | DW | 15.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Теми на денот

МПЦ одбележува 40 години автокефалност

40 години откако е обновена автокефалноста на Охридската архиепископија во Македонската православна црква

Македонската црква прославува јубилеј

Македонската црква прославува јубилеј

Посакуваме и веруваме дека македонската православна црква ќе биде признаена од другите сестрински цркви порача денеска поглаварот на Македонската православна црква Господин господин Стефан, по светата литургија во црквата Света Софија во Охрид. Литургијата беше оддржана во чест на 40 годшнината од возобновувањето на МПЦ.

Реклама